20 czerwca 2022 roku w Sejmie odbyła się Konferencja Programowa "Samorząd OdNowa" zorganizowana przez pana Marcina Ociepę wiceministra MON. Współpraca rząd - samorząd została podzielona na IV panele.

Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz miała zaszczyt być panelistą w IV Panelu - Tereny wiejskie: perspektywy rozwoju i bezpieczeństwo żywnościowe miast. Mimo ram czasowych, Wójt udało się przedstawić zarys rolnictwa na Podlasiu i zwrócić uwagę na czynniki, które determinują bezpieczeństwo żywnościowe. Zasadą przewodnią powinno być stosowanie zintegrowanego podejścia "od pola do stołu" obejmującego cały łańcuch żywnościowy. Wójt poruszyła problem marnowania żywności, gdyż w Polsce, po Holandii, Belgii i Estonii, wyrzuca się najwięcej żywności wśród krajów UE. Marnujemy ok. 9 mln ton żywności rocznie. W skali świata jest marnowane ok. 1,3 mld ton rocznie, czyli 1/3 produkowanej żywności. To wszystko wpływa pośrednio na ceny i bezpieczeństwo żywnościowe.

Lucyna Smoktunowicz