11 listopada 1918r. po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Cztery pokolenia  Polaków walczyły o pamięć i narodową tożsamość, żyjąc pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przetrwali i zwyciężyli! Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada, ponieważ właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.

W 102 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawiciele Gminy Hajnówka : Wójt Gminy Lucyna Smoktunowicz, Dyrektor GCK w Dubinach Barbara Woszczenko i Kierownik GOPS Mirosława Gawryluk, złożyli kwiaty przy Pomniku "Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji "91” na skwerze im. Dymitra Wasilewskiego oraz przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowoberezowie, który powstał w 1992r.