- Szczegóły
Szanowni Państwo,
przedstawiamy list Posła Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego przygotowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości z prośbą o jego życzliwą lekturę, przesłany przez biuro poselskie.
- Szczegóły
W imieniu organizatorów zapraszam na koncert organizowany z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
10 listopada o godz. 16:00 w Hajnowskim Domu Kultury zagra zespół Maleo Reggae Rockers w ramach projektu muzycznego „Panny Wyklęte”. Będzie to muzyka z kilku kolejnych płyt, na których znane polskie wokalistki towarzyszyły Dariuszowi Malejonkowi.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Bogusław Łabędzki
- Szczegóły
Szanowni Państwo
Uprzejmie informuję, iż z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2019 r. w 34 miastach Polski, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie organizuje Pikniki pod hasłem „Służymy Niepodległej”. Od godz. 11.00 rozpoczną się pokazy sprzętu wojskowego, wyszkolenia żołnierzy, występy artystyczne. Będzie żołnierska grochówka i inne atrakcje.
O godz. 15.00 będzie wspólnie odśpiewany Marsz I Brygady. Każdy uczestnik otrzyma tekst pieśni w formie pamiątkowej zakładki do książki. Wspomniane Pikniki zakończą się uroczystymi
Capstrzykami.
Mapa miejsc Pikników i szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: www.mon.gov.pl
Z up. WOJEWODY PODLASKIEGO
Bogusław Tomasz Maksim
Dyrektor Wydziału
Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
- Szczegóły
W 2018 w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kraju i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Kolejna edycja akcji odbędzie się w tym roku. Już dziś zapraszamy Państwa do wspólnego zaśpiewania hymnu 11 listopada 2019 r. dokładnie o godzinie 12:00.
Do akcji zapraszamy Państwa i kierowane lub nadzorowane przez Państwa instytucje. Zachęcamy do zarezerwowania w programie uroczystości, które Państwo przygotowujecie, kilku minut na odśpiewanie hymnu i do zaproponowania Państwa mieszkańcom miejsc, w których wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami mogliby się zebrać i przyłączyć do wykonania Mazurka Dąbrowskiego. Prosimy również o przesłanie zaproszenia do akcji samorządowym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym, szkołom, parafiom, mediom lokalnym i wszystkim, którzy chcieliby włączyć się we wspólne śpiewanie Hymnu w Święto Niepodległości.
Zapraszamy również do wykorzystania hashtagu #niepodlegladohymnu i zamieszczania informacji zarówno na Państwa stronach internetowych, profilach w mediach społecznościowych, jak i zachęcenie wszystkich uczestników do tego samego.
Do akcji można dołączyć wypełniając formularz na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/ i wśród rodzajów wydarzenia wybierając akcję „Niepodległa do hymnu”. Zgłoszenia są widzoczne w ogólnokrajowym kalendarium wydarzeń i zwizualizowane na dedykowanej mapie.
Zgłoszenia będziemy również przyjmować podczas XIX Kongresu Gmin Wiejskich w Ossie.
Przy okazji akcji „Niepdoległa do Hymnu” zachęcamy również Państwa do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” materiałów:
- Plakat zachęcający do udziału w akcji - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/niepodlegla_do_hymnu_rodzina-2.pdf)
- Słowa Hymnu Państwowego - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf
- Nuty Hymnu rozpisane na głos - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_glos.pdf
- Nuty Hymnu rozpisane na fortepian - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_nuty_fortepian.pdf
- Nagranie Hymnu Państwowego - https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/mazurek_dabrowskiego.wav
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Biuro Programu „Niepodległa”
- Szczegóły
Wydarzenia z początku XX wieku pozwoliły odrzucić jarzmo niewoli, odbudować Polskę i odbudować polską rodzinę. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Odzyskanie niepodległości było procesem stopniowym. 11 listopada Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową, natomiast w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.
Już przed wybuchem wojny Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że światowy konflikt, który dotknie zaborców, może stanowić niepowtarzalną okazję do wyzwolenia kraju. Listopadowe wydarzenia poprzedził sukces, jakim było uwzględnienie 8 stycznia 1918 roku w 14-punktowym programie pokojowym prezydenta USA Woodrowa Wilsona punktu trzynastego, zakładającego konieczność przywrócenia Polsce niepodległości. Podpisanie rozejmu w Compiegne pod Paryżem oznaczało, że w nowym, powojennym świcie znajdzie się miejsce dla Polski.
Dziś po 100 latach niepodległości świętowano uroczyście ten Jubileusz nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przez cały rok jubileuszowy odbywały się różne wydarzenia.
11 listopada 2018 roku w Parku Miejskim w Hajnówce został uroczyście zasadzony „dąb Niepodległości”. W uroczystości uczestniczyli włodarze miasta, Wójt Gminy Hajnówka, włodarze powiatu, duchowni oraz przedstawiciele jst i służb mundurowych. Był to setny dąb posadzony na stulecie odzyskania niepodległości przez władze samorządowe. W dniu 13.06.2018 r. w czasie Festynu Ekologicznego posadzono 10 dębów. W tym dąb samorządowy.
Wójt Gminy Hajnówka
Strona 1 z 3